Blog

rodzaje coachingu

Coaching zawodowy, biznesowy, menedżerski, executive coaching a może life coaching? Rodzaje coachingu.

Jakie są rodzaje coachingu?

Coaching jest procesem osiągania celów postawionych i zdefiniowanych przez Klienta przy wsparciu coacha. Oznacza to, że Klient, podczas procesu coachingowego, osiągając konkretne cele, odkrywa swój potencjał oraz nabywa określone kompetencje. Klient może dowolnie kształtować tematykę sesji coachingowych, a więc może rozwijać się w różnorodnych obszarach swojego życia.

Właśnie ze względu na ową różnorodność celów, wśród wielu coachów pojawiła się potrzeba stawiania rozgraniczeń pomiędzy zagadnieniami związanymi z życiem osobistym i zawodowym Klienta. Stąd, kiedy Klient, na przykład, potrzebuje poprawić relacje ze swoimi bliskimi lub pragnie podnieść poziom swojej samooceny, to prawdopodobnie zdecyduje się na tzw. life coaching i rozpocznie współpracę z coachem, który preferuje właśnie taką treść coachingu. Natomiast Klient, który chce optymalnie przygotować się do objęcia nowego stanowiska w pracy, raczej wybierze coacha prowadzącego sesje tzw. coachingu zawodowego.

Ważne jest, aby rozumieć, iż ten podział jest umowny, ponieważ

Proces coachingu opiera się na tych samych fundamentach niezależnie od tematu którego dotyczy.

Forma procesu coachingowego jest niezmienna. To treść ulega zmianie. Ponadto, każdy doświadczony coach doskonale wie, że niezwykle trudno jest jednoznacznie oddzielić sferę życia prywatnego Klienta od jego rozwoju zawodowego. Oba światy nieustannie się przenikają i uzupełniają.

I jeszcze ostatnia kwestia:

Coach to nie mentor.

Coach nie udziela wskazówek Klientowi, nie prowadzi go drogą, którą sam kiedyś przeszedł – nie dzieli się doświadczeniem i nie uczy. Zatem, jeżeli jesteś menedżerem branży IT, nie musisz szukać coacha, który również jest lub był menedżerem w Twojej branży i prowadzi coaching menedżerski. Pamiętaj, profesjonalny coach nie chwyci Cię za rękę i nie zaprowadzi do Twojego celu. Nie powie także, co masz robić. Jego doświadczenie zawodowe jest dla Twojego sukcesu bez znaczenia, bo nie jesteś na szkoleniu ani na spotkaniu z mentorem.

Doświadczenie coacha w coachingu i jego wysokie standardy pracy są tym, co naprawdę powinno Cię interesować przy podejmowaniu decyzji o współpracy.

W końcu mechanizmy psychologiczne są wspólne nam wszystkim i wbrew pozorom psychologia naszego funkcjonowania nie różni się z powodu stanowiska, które zajmujemy w firmie. Coaching realizowany przez coachów ABAKANO SZKOLENIA DLA BIZNESU jest efektywny, ponieważ opiera się na światowych standardach International Coach Federation (ICF) i realizowany jest przez doświadczonych oraz certyfikowanych coachów.

To nieistotne czy jesteś menedżerem, członkiem zarządu czy właścicielem firmy. W ABAKANO SZKOLENIA DLA BIZNESU zaoferujemy Ci profesjonalne wsparcie bez względu na to, czy nazwiemy ten proces coachingiem biznesowym czy coachingiem menedżerskim.

Search