Blog

coaching wrocław, rodzaje coachingu, coach, coaching menedżerski, coaching biznesowy wrocław, business coaching, executive coaching, coaching kariery, executive coaching, profesjonalny

Jak wybrać właściwy rodzaj coachingu?

Jestem menedżerem od kilku lat i pomyślałem o coachingu dla siebie. Nie mam pojęcia jaki rodzaj coachingu wybrać.
Jan, 37 lat, menedżer IT

Coaching jest procesem osiągania celów postawionych i zdefiniowanych przez Klienta przy wsparciu coacha. Oznacza to, że Klient, podczas procesu coachingowego, osiągając konkretne cele, odkrywa swój potencjał oraz nabywa określone kompetencje. Klient może dowolnie kształtować tematykę sesji coachingowych, a więc może rozwijać się w różnorodnych obszarach swojego życia.

Rodzaje coachingu

Właśnie ze względu na ową różnorodność celów, często mówi się o różnych typach coachingu. Wśród wielu coachów pojawiła się potrzeba stawiania rozgraniczeń pomiędzy zagadnieniami związanymi z życiem osobistym i zawodowym Klienta. Stąd, kiedy Klient, na przykład, potrzebuje poprawić relacje ze swoimi bliskimi lub pragnie podnieść poziom swojej samooceny, to prawdopodobnie zdecyduje się na tzw. life coaching i rozpocznie współpracę z coachem, który preferuje właśnie taką treść coachingu. Natomiast Klient, który chce optymalnie przygotować się do objęcia nowego stanowiska w pracy, raczej wybierze coacha prowadzącego sesje tzw. coachingu zawodowego.

coaching, coach, coaching we Wrocławiu, doświadczony coach wrocław, rozwój osobisty, rozwój kariery, coaching zawodowy, coach icf, proces coachingu, zmiany

Proces coachingu

Ważne jest, aby rozumieć, iż podział coachingu na różne rodzaje jest umowny, ponieważ proces coachingu opiera się na tych samych fundamentach niezależnie od tematu, którego dotyczy. Forma procesu coachingowego jest niezmienna. To treść ulega zmianie. Ponadto, każdy doświadczony coach doskonale wie, że niezwykle trudno jest jednoznacznie oddzielić sferę życia prywatnego Klienta od jego rozwoju zawodowego. Oba światy nieustannie się przenikają i uzupełniają.

wsparcie coacha, rozwój osobisty, coach a mentor, coaching i mentoring, dobry coach wrocław, przekraczanie własnych granic, zmiany

I jeszcze ostatnia kwestia:

Coach to nie mentor.

Coach nie udziela wskazówek Klientowi, nie prowadzi go drogą, którą sam kiedyś przeszedł – nie dzieli się doświadczeniem i nie uczy. Zatem, jeżeli jest Pan menedżerem branży IT, to nie musi Pan szukać coacha, który również jest lub był menedżerem IT i prowadzi coaching menedżerski. Profesjonalny coach nie chwyci Pana za rękę i nie zaprowadzi do celu. Nie powie także, co ma Pan robić. Jego doświadczenie zawodowe jest dla Pana sukcesu bez znaczenia, bo coaching to nie jest szkolenie ani spotkanie z mentorem.

Doświadczenie coacha w coachingu i jego wysokie standardy pracy są tym, co naprawdę powinno Pana interesować przy podejmowaniu decyzji o współpracy.

W końcu mechanizmy psychologiczne są wspólne nam wszystkim i wbrew pozorom psychologia naszego funkcjonowania nie różni się z powodu stanowiska, które zajmujemy w firmie. Coaching realizowany przez coachów ABAKANO PSYCHOLOGICZNE SZKOLENIA DLA BIZNESU jest efektywny, ponieważ opiera się na światowych standardach International Coach Federation (ICF) i realizowany jest przez doświadczonych oraz certyfikowanych coachów. Więcej o coachingu ICF.

To nieistotne czy jest Pan menedżerem, członkiem zarządu czy właścicielem firmy. W ABAKANO PSYCHOLOGICZNE SZKOLENIA DLA BIZNESU zaoferujemy profesjonalne wsparcie bez względu na to, czy nazwiemy ten proces coachingiem biznesowym czy coachingiem menedżerskim.