Blog

Pogram Team Impact, szkolenia biznesowo-psychologiczne, szkolenia dla firm, program szkoleń

Program TEAM IMPACT© – najlepsze szkolenia biznesowo-psychologiczne dla Twojego Zespołu

Biznesowo-psychologiczne szkolenia dla zespołów

Joanna Kaczmarek: Czym właściwie jest Program Team Impact©?

Psycholog biznesu Oliwia Matejko: Team Impact© to program szkoleń biznesowo-psychologicznych i profesjonalnych działań okołoszkoleniowych dla Firm, który dedykowany jest całym zespołom wraz z menedżerami. Pełny program - opracowany przez psychologów biznesu i dopasowany do wyzwań nowoczesnych organizacji wiedzy - składa się z sześciu szkoleń, jednak w zależności od konkretnych potrzeb naszych Klientów, możemy zrealizować ich mniejszą ilość. Idée fixe Programu Team Impact© jest to, że na salę szkoleniową zapraszamy absolutnie każdego członka zespołu, w tym oczywiście menedżera! Zależy nam na tym, aby wszystko, co będzie działo się w Zespole podczas realizacji Programu - wszystkie tematy, które poruszymy, wszystkie problemy, które zostaną nazwane po imieniu, a co najważniejsze - wszystkie rozwiązania, które wypracujemy przy wsparciu psychologa biznesu - każda z tych rzeczy była robiona pod egidą i z pełnym zrozumieniem przełożonego. Im więcej wspólnie wiemy i doświadczamy, tym większą mamy szansę na efekt synergii w naszej pracy, czyli że faktycznie zespół osiągnie coś więcej razem, niż sumując wpływ pojedynczych osób. Tym bardziej, że już nadchodząca wielkimi krokami rewolucja gospodarcza - oparta o sztuczną inteligencję i wprowadzająca wyjątkowe zmiany w strukturach zatrudnienia - wymaga od zespołów ludzi właśnie takich synergicznych efektów.

J: A nie obawiasz się, że obecność menedżera na sali szkoleniowej zaplombuje pracownikom usta? I szkolenie, mówiąc wprost, będzie nieefektywne?

Psycholog biznesu: Tego typu obawy czasami towarzyszą organizatorom szkoleń. Szczególnie jeżeli sami kiedyś uczestniczyli w warsztatach pełnych napięcia i oporu psychologicznego ze strony pracowników, czego źródłem była wprost obecność przełożonego. Nie każdy szkoleniowiec jest psychologiem biznesu i nie każdy trener potrafi poradzić sobie z tego typu wyzwaniami, a przede wszystkim z mechanizmami psychologicznymi, jakie wówczas mają miejsce na sali szkoleniowej. Tu potrzebna jest fachowa wiedza i doświadczenie.

J: Czyli nie popierasz izolacji menedżera podczas szkoleń dla zespołu?

Psycholog biznesu: Dla mnie jest to czymś, co stanowi absolutne zaprzeczenie dążenia do tego, aby szkolenie było efektywne, ponieważ prawdziwie efektywne szkolenie daje swoje owoce po wyjściu z sali szkoleniowej - w codziennym funkcjonowaniu całego Zespołu. A przecież szef jest częścią Zespołu. Bez jego zgody i pełnego zrozumienia dla określonych zmian, jakie właśnie zapoczątkowało szkolenie, podwładni nie mają szansy wdrożyć w zasadzie niczego. Jeżeli przełożony nie wie, o co im chodzi - gdyż nie był obecny na warsztatach - nie został przekonany przez trenera do danych działań i na dodatek nie widzi w tym swoich potencjalnych korzyści - to stanie się pierwszą przeszkodą na drodze do celu, często nie do pokonania. Nawet najlepsze rozwiązania wypracowane podczas szkolenia spełzną na niczym. Ludzie poddadzą się i wrócą do dotychczasowych wzorców pracy. To jest właśnie pokłosie nieefektywnych szkoleń - powrót do rzeczywistości, którą poprzez szkolenie, Zespół chciał zmienić. Dlatego w Programie Team Impact© nie alienujemy menedżerów. Chcemy, by przełożeni ramię w ramię uczestniczyli w warsztatach ze swoim podwładnymi. Przy profesjonalnym wsparciu trenera - psychologa biznesu, możliwe jest rozsznurowanie ust podwładnym, wspólne zakasanie rękawów i rzetelna praca nad problemami, jakie męczą członków Zespołu. Możesz mi zaufać - to jest możliwe (śmiech) - Program Team Imapct© sprzedajemy od ponad trzech lat i przeszkoliliśmy setki pracowników, dziesiątki Zespołów, a nawet całe firmy - od Prezesa po szeregowego pracownika! Znakomite referencje i gorące rekomendacje samych Uczestników szkoleń są najlepszym potwierdzeniem zasadności moich słów.

J: Czyli to z Waszych doświadczeń i obserwacji narodził się Program Team Impact©?

Psycholog biznesu: Właśnie tak. Do tego nawiązuje również nazwa Programu - to jest WPŁYW CAŁEGO Zespołu. Innymi słowy, i menedżer, i jego Zespół na szkoleniach otrzymują cały pakiet zweryfikowanej naukowo wiedzy psychologicznej, która podnosi skuteczność ich pracy oraz harmonizuje codzienne relacje. Prawdziwa zmiana na plus dokonuje się przy wzajemnym wsparciu wszystkich członków Zespołu.

J: Z tego, co mówisz, rozumiem, że wysłanie na szkolenie samego menedżera również nie przynosi pożądanego efektu?

Psycholog biznesu: To bardziej złożona kwestia i temat raczej na kolejny wywiad (śmiech). Ale spróbuję odpowiedzieć w taki sposób, by pokazać Ci, że zanim szef zapisze się lub zostanie wysłany na szkolenie menedżerskie, warto najpierw, by rzetelnie popracował na sali szkoleniowej ze swoim Zespołem. Dużo dowie się o sobie samym i zrozumie, co naprawdę w trawie piszczy.

Wyobraź sobie sytuację, że to Ty jesteś menedżerem zespołu. Od dłuższego czasu obserwujesz takie zachowania: pracownicy mają do siebie wzajemnie pretensje, nie dzielą się informacjami czy wiedzą, dosyć często zadania realizują niezgodnie z oczekiwaniami, uważasz, że ich usprawiedliwienia to zwykłe wymówki, inne działy w firmie zaczynają na Was narzekać, a na dodatek nieustannie wybuchają jakieś większe lub mniejsze sprzeczki. Nie możesz już dłużej przymykać oczu na to, co widzisz. Zatem, postanawiasz zapisać się na szkolenie dedykowane menedżerom i tam znaleźć antidotum na bolączki Zespołu. Na szkoleniu jest świetnie. Zgadzasz się z trenerem na każdym kroku. Jesteś zainspirowana. I pełna entuzjazmu wracasz w poniedziałek do pracy. Chcesz dokonywać wielkich zmian. Czujesz, że od dzisiaj wszystko się zmieni. Jak sądzisz, jak zareagują Twoi podwładni?

J: Już się domyślam, że gór nie przeniosę… ale to Ty jesteś psychologiem biznesu, więc chętnie wysłucham, czego mogę się spodziewać.

Psycholog biznesu: Z wielkim prawdopodobieństwem Twoi współpracownicy zaczną strzyc uszami i wytężać wzrok, żeby zauważyć zmiany w Twoim zachowaniu, ponieważ spodziewają się ich. Byłaś na szkoleniu, więc teraz na pewno zaczniesz postępować inaczej. Zaś inaczej, to znaczy w sposób odbiegający od tego, do czego się przyzwyczaili, co znają, a więc z czym czują się bezpiecznie - nawet jeżeli oznacza to dla nich bardzo niekomfortową sytuację w Zespole. Nie muszę zapewne dodawać, że kiedy menedżer wraca ze szkolenia i chce rzeczywiście zastosować pozyskaną wiedzę, narzędzia czy techniki – po prostu nowe umiejętności, to najczęściej spotyka go opór ze strony pracowników. Słyszy: „Weź przestań, zacznij mówić po ludzku. Wiemy, wiemy – byłeś na szkoleniu z komunikacji, ale zachowuj się normalnie”. Normalnie, czyli przede wszystkim przewidywalnie, bo wtedy czujemy się bezpiecznie. Przez fakt, że tylko menedżer uczestniczył w warsztatach, tylko on został przekonany przez trenera do nowego działania, a pracownicy nie – i nie mają o niczym zielonego pojęcia - to jego wysiłki w kierunku wprowadzania zmian są najczęściej torpedowane. Zgodnie z zasadą „lepsze znane piekło, niż nieznane niebo”. I niestety to trzeba rozumieć. Dlatego w Programie Team Impact© szkolimy cały Zespół, by każdy wiedział w co gra, jakie są reguły i co jest celem tej gry.

szkolenia team impact, szkolenia biznesowe, szkolenia dla firm, psychologiczne szkolenia, szkolenia wrocław

Więcej niż dobre szkolenie

J: Rozumiem. Jakie szkolenia tworzą Program Team Impact©?

Psycholog biznesu: Jako psycholodzy biznesu i trenerzy, którzy od lat obserwują polskie zespoły i firmy, podjęliśmy decyzję, że najważniejsze jest sześć zagadnień.

  • Na pierwszym miejscu króluje komunikacja - temat czasami zaniedbywany, ale wciąż będący źródłem największego dyskomfortu psychologicznego pracowników i braku efektywności w pracy. Sama zapewne wiesz, jak ciężko zwrócić uwagę swojemu szefowi lub nazwać po imieniu problemy, które widzą wszyscy, ale nikt nie ma umiejętności - bo nawet nie chodzi tu o odwagę! - by o tym mówić, a więc jednocześnie zacząć rozwiązywać sprawę.
  • Kolejny ważny obszar to spotkania zespołu - celem naszego szkolenia jest nauczyć ludzi, by moment kiedy spotykają się w sali konferencyjnej nie był nużącym, bezowocnym - a bywa, że zwyczajnie zmarnowanym - czasem.
  • Kolejna sprawa to motywacja i automotywacja. W szkoleniu z tego tematu kluczowe jest dla nas nauczenie całego Zespołu, jak wzajemnie się motywować i budować pełną pozytywnej energii atmosferę. Szef jest zwykłym człowiekim i również potrzebuje mądrej motywacji ze strony podwładnych. (śmiech) To wzajemny przepływ motywujących działań - warto o tym pamiętać!
  • Czwarte szkolenie poświęcone jest konfliktom i różnym trudnym sytuacjom, np. sączącej się niechęci pomiędzy dwoma osobami w Zespole. Chyba każdy to zna z własnego doświadczenia lub jako niemy obserwator. Jak ma na to reagować reszta osób? A wiesz, co robić, kiedy następuje moment konfrontacji stanowisk pomiędzy współpracownikami? Pamiętajmy, że tam gdzie jest grupa ludzi jest tyleż samo odmiennych potrzeb i oczekiwań, stąd konflikty są normalne. Najważniejsze, by wiedzieć, jak się spierać i wciąż chętnie ze sobą pracować oraz zwyczajnie się lubić.
  • Piąte szkolenie jest uwielbiane przez naszych Klientów. Dotyczy przeciwdziałania stresowi w pracy i połączone jest ze świetnym warsztatem fizjoterapeutycznym. Psycholog biznesu diagnozuje w ramach szkolenia nasz styl radzenia sobie ze stresem i przekazuje indywidualne - dopasowane do nas wskazówki, jak sobie z tym wszystkim radzić.
  • Ostatnie szkolenie ma charakter team buildingowy, ale w naszym wyjątkowym wymiarze. Mianowicie, nie bawimy się w przetaczanie piłeczki, przeciąganie liny czy wspólne bieganie po lesie. Chociaż czasami i taka forma budowania relacji jest całkiem ok. Dla nas ważniejsze jest nauczenie członków Zespołu, jak mają się wspierać czy jak budować zaufanie do siebie. To trudne kwestie. Jednak praca wśród ludzi, w towarzystwie których czujemy się bezpiecznie, pewnie oraz komfortowo jest warta wysiłku. To kapitał. Jeszcze wiele razy nam zaprocentuje w przyszłości.

J: Co jeszcze wyróżnia Program Team Impact©? Dlaczego miałabym wybrać właśnie Waszą ofertę wśród wielu innych?

Psycholog biznesu: Team Impact© to również cały arsenał działań okołoszkoleniowych! Jak mówiłam już wcześniej, owoce szkolenia obserwujemy po wyjściu z sali szkoleniowej - w codziennej rzeczywistości Zespołu. Dlatego właśnie Program zbudowany jest tak, by zabezpieczał szanse odniesienia sukcesu - czyli wprowadzenia pożądanych zmian w Zespole.

Przełamujemy negatywne wzorce postępowania zespołów

J: To jakie to są „zabezpieczenia sukcesu”? (śmiech)

Psycholog biznesu: Po pierwsze, zespół otrzymuje od psychologa biznesu dedykowane - „uszyte na miarę” wspólne zadania do wykonania w krótkim czasie po szkoleniu. To zabezpieczenie przed wpadnięciem w dotychczasowe wzorce postępowania po powrocie do pracy ze szkolenia. Najważniejsze jest wdrażać nową wiedzę i umiejętności natychmiast po warsztatach. Jeżeli tego nie zrobimy - nie będzie szans na przełamanie niekorzystnych nawyków. Kruchy ślad pamięciowy ulegnie - niestety! - zatraceniu. Zespół musi wiedzieć, jak i kiedy ma wykonać razem pierwszy krok ku zmianie. Dlatego przygotowujemy ludzi na to, czego będą doświadczać, kiedy spotkają się w poniedziałek po szkoleniu i wezmą się do swoich zajęć. Zabezpieczamy ich przed zniechęceniem, stopującymi obawami „jak to teraz będzie?!”, czy potężną siłą zwykłego lenistwa i bierności. Uczulamy menedżera i dajemy mu dodatkowe narzędzia, wspierające jego samego i zespół w tym newralgicznym czasie. Zaś wisienką na torcie są indywidualne konsultacje z psychologiem biznesu po każdym szkoleniu. Chcemy się dowiedzieć, z czym zmaga się każdy członek Zespołu, co go martwi, a co niepokoi, jakie samodzielne sukcesy osiągnął, z czym ma problem. Psycholog biznesu daje wsparcie, motywuje, wyjaśnia - słowem, czuwa nad procesem, jaki zapoczątkował (śmiech).

J: No właśnie, a jak wygląda początek? Od czego zaczyna się Program Team Impact©?

Psycholog biznesu: Od nawiązania kontaktu z nami! Do czego bardzo serdecznie zachęcam! (śmiech) Zaś po dopełnieniu standardowych formalności, Program rozpoczyna się rzetelną diagnozą potrzeb i oczekiwań szkoleniowych każdego członka Zespołu. Musimy wiedzieć, co naprawdę dzieje się w głowach i sercach ludzi. Jakiej zmiany oczekują, jak patrzą na siebie wzajemnie, czego się obawiają, na co stracili nadzieję, co jest dla nich ważne itp., itd. To już solidna praca psychologa biznesu, by wyciągnąć kluczowe wnioski i dopasować program każdego szkolenia do konkretnych ludzi, z jakimi spotka się na sali szkoleniowej. Bez profesjonalnej diagnozy - szkolenie nie będzie sycące i nie stanie się prawdziwym generatorem pozytywnych zmian.

J: Ile kosztuje Team Impact©? I czy trzeba zdecydować się na cały Program?

Psycholog biznesu: Cena zależy od tego, czy Klient kupi cały Program - łącznie sześć szkoleń - dla danego Zespołu, czy cztery lub dwa. Oczywiście, najkorzystniejsza cena to cena pełnego Programu. Wszystkie działania okołoszkoleniowe wliczone są w cenę. Dla nas i dla Klientów najważniejszy jest efekt. Dlatego po diagnozie potrzeb i oczekiwań szkoleniowych członków Zespołu, decydujemy czy realizujemy cały Program, czy jego część. Definiujemy również, co konkretnie chcemy osiągnąć - jaki cel bądź cele. Często zaczynamy od przeszkolenia jednego zespołu, a potem Klient decyduje, by Programem Team Impact© objąć również pozostałe zespoły w firmie. To częsta praktyka.

Aby poznać dokładną cenę, wystarczy do nas napisać na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

J: To jeszcze wyjaśnij, dla jakich zespołów jest Team Impact©?

Psycholog biznesu: Dla każdego Zespołu. Dla Zespołu efektywnego, który wie, że ma jeszcze potencjał do wykorzystania. Dla Zespołu targanego sprzeczkami oraz buzującego od niewypowiedzianych żali i niespełnionych oczekiwań. Dla Zespołu nowego, który potrzebuje zbudować solidne podstawy dla współpracy. Dla Zespołu funkcjonującego od lat, ale pragnącego świeżej zmiany lub większej energii. Dla Zespołu specjalistów każdej branży i wszelkich stanowisk. Program Team Impact© porusza tematy kluczowe dla wszystkich ludzi pracujących w zespołach. Warto zaufać doświadczeniu psychologów biznesu i przekonać się jak wielki wpływ ma zespół na całą organizację.

A! Zapomniałam dodać, że mamy dla Was także świetne książki na każdym szkoleniu! (śmiech)

Joanna Kaczmarek
Psycholog Biznesu - Oliwia Matejko